Środa, 22 Styczeń 2025 r. , Anastazego, Wincentego
Jak rozwiązać problem niemiłych zapachów?
9
W miejscach publicznych niełatwo jest o zachowanie higieny, stąd też szybko może pojawić się problem z nieprzyjemnym zapachem. Dotyczy to zarówno toalet, jak i innych miejsc, np. hoteli, biur, czy poczekalni. Jakie są tego przyczyny? Czy można jakoś zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych woni? Jak poradzić sobie z tym problemem? Czy wystarczy zamontować odświeżacz powietrza?
Co może być źródłem nieprzyjemnych zapachów?
Kłopot z niezbyt miłymi zapachami dotyczy zwłaszcza takich miejsc jak toalety publiczne, ale nie tylko. Najczęstszą przyczyną jest zazwyczaj zbyt rzadkie i niedokładne sprzątanie, z pominięciem niektórych obszarów. Poza tym winna może być kiepska wentylacja i zbyt krótka lub niedbale wykonana dezynfekcja.Do zdiagnozowania źródła brzydkiego zapachu bardzo przyda się lampa UV. Dzięki niej można przy zgaszonym świetle w bardzo łatwy sposób znaleźć miejsca zabrudzone płynami ustrojowymi. Bardzo często efekty takiej inspekcji są naprawdę zaskakujące, ponieważ bakterie osiadają w naprawdę różnych miejscach, często bardzo oddalonych od siebie.
Jak sprzątać, aby uniknąć problemów z niemiłym zapachem?
Najważniejsze jest zakupienie odpowiedniego sprzętu do sprzątania, a także środków chemicznych. Jest to podstawowy oręż do walki zarówno z brudem, jak i nieprzyjemnymi woniami. Zarówno w toalecie publicznej, jak i biurze, czy hotelu koniecznie trzeba wyposażyć personel w wózki do sprzątania. Zdecydowanie najpraktyczniejsze są modele dwuwiadrowe, posiadające koszyczek lub półkę na akcesoria. Dzięki temu w wózku zmieszczą się zarówno czyściwa i ścierki, jak i płyny do czyszczenia, papiery toaletowe, mydła w płynie, ręczniki papierowe oraz wkłady zapachowe.
Jednak to oczywiście nie wszystko. Aby sprzątanie przynosiło odpowiednie efekty, trzeba jeszcze zadbać o organizację. Jednym z najprostszych sposobów jest używanie czyściw i ścierek w różnych kolorach – każda barwa powinna być stosowana wyłącznie do czyszczenia konkretnych powierzchni, co znacząco ogranicza ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów.
Ponadto ważne jest sporządzenie harmonogramu sprzątania z podziałem na trzy elementy:
sprzątanie bieżące – czynności związane z bieżącym sprzątaniem oraz częstotliwość ich wykonywania powinny zależeć od natężenia ruchu. W przypadku, gdy jest on duży, dozór powinien być częstszy, np. raz na godzinę. Proces sprzątania powinien przebiegać w kilku etapach:
sprzątanie bieżące
- wyłączenie pomieszczenia z ruchu, aby dokładnie ocenić jego stan,
- wietrzenie pomieszczenia poprzez włączenie wentylacji oraz otwarcie okien i drzwi,
- opróżnienie tych koszy na śmieci, które są zapełnione do 3/4 wysokości,
- uzupełnienie ręczników papierowych, papieru toaletowego, mydła w płynie i innych braków,
- przetarcie umywalek, armatury i luster z użyciem odpowiedniego płynu oraz przeznaczonej do tego ścierki,
- oczyszczenie pisuarów oraz muszli klozetowych,
- umycie podłóg za pomocą mopa ze środkiem czyszczącym,
- zastosowanie odświeżacza powietrza
sprzątanie zasadnicze – powinno być wykonywane przynajmniej raz dziennie, np. po lub przed otwarciem toalety i przebiegać w podobnych etapach, co sprzątanie bieżące, ale dodatkowo należy:
- wlać do wnętrza toalet płyn dezynfekujący,
- przetrzeć dozowniki do mydła, podajniki papieru, podajniki ręczników, suszarki do rąk,
- przetrzeć przewijaki dla niemowląt,
- przetrzeć klamki oraz drzwi kabin za pomocą środka myjąco-dezynfekującego,
- zalać kratki ściekowe wodą z płynem dezynfekującym.
sprzątanie gruntowne – wykonuje się raz w tygodniu lub raz w miesiącu w zależności od potrzeb. W jego ramach należy oprócz wymienionych wcześniej czynności:
- dokładnie sprawdzić drożność wentylacji, a także oczyścić kratki wentylacyjne i wywietrzniki z kurzu, osadów i łuszczu,
- przetrzeć wszystkie górne półki i inne trudno dostępne miejsca,
- zastosować w misach, pisuarach i zlewach środki odkamieniające,
- sprawdzić odświeżacze powietrza i w razie potrzeby wymienić wkłady lub baterie,
- sprawdzić poprawność działania dozowników, suszarek i pozostałego sprzętu,
- dokładnie umyć podłogę za pomocą płynu odkażającego, a następnie spłukać ją czystą wodą.
Sprzątanie jest ważne, ale to nie wszystko
W nawet najdokładniej posprzątanym pomieszczeniu publicznym mogą pojawić się nieprzyjemne zapachy, dlatego równie ważne jak zachowanie czystości jest stosowanie odświeżaczy powietrza. Warto przy tym wiedzieć, że zapach jest niezmiernie ważny, ponieważ bardzo silnie oddziałuje na człowieka. Odpowiednia kompozycja zapachowa może przyciągnąć potencjalnego klienta, a także zbudować jego lojalność. Widać to zwłaszcza na przykładzie kawiarni, hoteli, czy sklepów, w których stosowany jest tzw. marketing zapachowy.
Przyjemny zapach sprawia, że dane miejsce jest odbierane w sposób pozytywny, co oznacza, że potencjalny klient chętniej do niego powróci. Ponadto pomieszczenie, w którym ładnie pachnie jest postrzegane jako bardziej eleganckie oraz warte polecenia. Dobrze dobrany zapach może znacząco wpłynąć na wzrost sprzedaży i doskonałą opinię wśród klientów. Jednak, aby efekty były takie, jak oczekujemy, trzeba wiedzieć w jaki sposób dobrać zapach, aby kojarzył się on klientom w sposób pozytywny.
Dom, żeby był przytulny, musi w nim panować przyjemna atmosfera. Wiąże się to z wilgotnością i zapachem powietrza. Powietrze o właściwych parametrach sprawia, że mieszkańcy czują się dobrze. Dobrze sypiają i mogą wydajnie pracować. Właściwe parametry atmosfery może zapewnić...
Stawiasz dom? Przed Tobą nie lada zadanie! Bo nie sztuką jest postawić ściany i pokryć je dachem. Sztuką jest stworzenie bezpiecznego, inteligentnego domu wyposażonego w efektywne systemy i instalacje, które sprawią, że koszty utrzymania takiego domu nie będą wysokie, a i przebywanie w...
Bipal działa na rynku już od 10 lat, gdzie świadczy usługi z zakresu automatyki przemysłowej. Firma działa na terenie Wrocławia, lecz realizuje zlecenia płynące z całego świata. Specjaliści wykonują projekty, programują oraz uruchamiają zarówno maszyny nowe, jak i używane. Klienci...